آموزش وردپرس

گام به گام با آیین همسرداری فاطمی (10 قسمت اول)

⚜ گام به گام با آیین همسرداری فاطمی ⚜

قسمت اول

‌●□● مقدم داشتن همسر بر خود ●□●

وقتی زن و مرد به عقد یکدیگر در آمدند خداوند محبت آن دو را به دل یکدیگر می‌‏اندازد، گویی یک روح در دو بدن می‏شوند و از این پس، برای گرم‏ تر کردن کانون خانواده به نکات فراوانی باید توجه شود.
از جمله آن‏ها ایثار و از خودگذشتگی است، به این معنا که برای تامین و تداوم سعادت خانواده، دیگری را بر خود مقدم داشته، برخی از حقوق خود را نادیده بگیرد.

داستان آموزنده‌
▪در یکی از روزها، صبحگاهان امام علی ‏«علیه السلام» به همسر عزیزش فرمود: فاطمه جان! غذایی داری تا از گرسنگی بیرون بیایم؟

فاطمه «علیهاالسلام» پاسخ داد: نه به خدایی که پدرم را به نبوت و شما را به امامت ‏برگزید سوگند، دو روز است که در منزل غذایی کافی نداریم، هرچه بود به شما و فرزندانم دادم و خود از غذای اندک موجود، استفاده نکردم.

امام «علیه السلام» با تاسف فرمود: فاطمه جان! چرا به من اطلاع ندادی تا به دنبال تهیه غذا بروم؟

فاطمه ‏«علیهاالسلام» فرمود:
«یا ابا الحسن انی لاستحیی من الهی ان اکلف نفسک ما لا تقدر علیه؛ ای اباالحسن! من از پروردگار خود حیا می‏کنم که چیزی را که تو بر آن توان و قدرت نداری، از تو درخواست نمایم»

کاش ما نیز ایثار را از این بانوی بزرگوار الگو می‌گرفتیم.

منبع : بحار الانوار، ج ۳۷، ص ۱۰۳ و ج ۹۳، ص ۱۴۷.

آداب همسرداری فاطمی

قسمت دوم

《تقسیم کار در زندگی》

▪یکی از عوامل شادابی و تکامل خانواده‏‌ها تعیین حدود مسئولیت افراد در خانواده است. البته، تعیین این مسئولیت‏‌ها بنا بر شایستگی ‌ها و توانمندی‌‏هایی است که خداوند در انسان به ودیعه نهاده است. با تقسیم کار، عدالت اجتماعی در محیط خانواده سعادت می‏آفریند و زن را از دخالت در اموری که سزاوار نیست ‏باز می‏دارد.

《روشن است در مواردی خروج زن از خانه ضرورت پیدا می‏کند. مثل مواردی که آن بانوی بزرگوار برای دفاع از حقوق غصب شده خود و شوهرش به مسجد یا دارالخلافه رفت و یا امور ضروری دیگر و . . . ، و آنچه از آن مذمت ‏شد، بیرون رفتن‏‌های غیر ضروری دختران و زنان است که قطعا پیامدهای ناگواری به دنبال خواهد داشت.

امام باقر«علیه السلام» فرمود:

‌《حضرت فاطمه(علیها السلام) کارهای منزل را با حضرت علی (علیه السلام) این‏گونه تقسیم کردند: خمیر کردن رد و تمیز کردن و جارو زدن منزل به عهده فاطمه باشد و کارهای بیرون منزل از قبیل جمع‏ آوری هیزم و مواد اولیه غذایی را علی‏(علیه السلام) انجام دهد》

در این باره امام صادق ‏علیه السلام فرمود:
«این تقسیم کار با اشاره رسول خدا(ص) انجام گرفت، آن‏گاه که رسول خدا (ص‌‌) فرمود: کارهای داخل منزل را فاطمه و کارهای بیرون منزل را علی ‏انجام دهد. حضرت زهرا(س) با خوشحالی فرمود: «جز خدا کسی نمی‏داند که از این تقسیم کار تا چه اندازه خوشحال شدم; زیرا رسول خدا مرا از انجام کارهایی که مربوط به مردان است ‏بازداشت .»
▪️ شاید خوشحالی آن حضرت از این جهت ‏بود که از برخورد با نامحرم به دور خواهد ماند، چه این‏که کار کردن غیر ضروری زنان و اختلاط زنان با مردان با روح تقوا بیگانه است.

📜 منبع: بحار الانوار،ج ۴۳،ص ۹۲

 

آداب همسرداری فاطمی

قسمت ∞ سوم

🔹 فاطمه(س)، در مقام اظهار محبت و علاقه به امام علی(ع) فرمود:

《روحی لروحکَ الفدا و نفسی لنفسکَ الوقاء یا اباالحسن؛ علی جان، روح من فدای روح تو و جان من سپر بلاهای جان تو》
📚 منبع:
حائری مازندرانی، مهدی، کوکب الدری، ج1، ص 196.

 

آداب همسرداری فاطمی

قسمت چهارم

‌《رعایت ادب و احترام نسبت ‏به همسر》

در روایتی آمده است آن حضرت ملاک و معیار ارزشمندی انسان را در مهربانی با همسر و نرمی با دیگران ذکر کرده است:

«بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم ‏تر و مهربان ‏تر باشد و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با زنان خود مهربان و بخشنده‏ است»

حضرت زهرا.س آن‏گاه که می‏خواهد شدت علاقه و وفاداری خود را به شوهر مظلومش ابراز نماید می‏فرماید:

《علی‌‏جان! جانم فدای تو، و جان و روح من سپر بلاهای جان تو، ای اباالحسن! همواره با تو خواهم بود، اگر تو در خیر و نیکی به سر می‏بری با تو خواهم زیست و یا اگر در سختی و بلاها گرفتار شدی باز هم با تو خواهم بود»

به خلاف عشق‏‌های ظاهری و دروغین، که تنها در هنگام عافیت و شادی ابراز می‏‌شود، نه در هنگام مشکلات و ناراحتی‏‌ها.
📜 منبع:
نهج الحیاه ص ۱۵۷و ۱۴۷

🔆🌟🔆 آداب همسرداری فاطمی 🔆🌟🔆

قسمت ∞ پنجم

《تحمل مشکلات و سختی‏‌ها》

همسرانی که امور رفاهی فراوانی به شوهران خود تحمیل می‏کنند، غافلند از این‏که توانایی‏‌های انسان حد و مرزی دارد و اگر شخص نتوانست از راه مشروع توقعات همسرش را برآورده کند به ناگزیر از راه‏ های نامشروع آن‏ها را تامین می‏‌نماید و چه خسارتی از این بزرگ‏تر که زن با توقعات نابجای خود، پای اموال شبه‌ناک و حرام را به خانه خود باز نماید.

البته، فلسفه این ساده ‏زیستی را در حکایت زیر به خوبی می‌توان دریافت:

《سلمان فارسی می‏‌گوید: روزی حضرت زهرا(علیها السلام) را دیدم که چادری وصله ‏دار و ساده بر سر دارد. در شگفتی ماندم و گفتم: عجبا دختران پادشاه ایران و قیصر روم بر کرسی ‏های طلایی می‏نشینند و پارچه‏ های زرین‏ به تن می‏‌کنند، و این دختر رسول خداست که نه چادرهای گران ‏قیمت‏ بر سردارد و نه لباس‌‏های زیبا!

حضرت فاطمه ‏علیها السلام پاسخ داد: 《ای سلمان! خداوند بزرگ، لباس‏‌های زرین و تخت‌‏های طلایی را برای ما در روز قیامت ذخیره کرده است》
‌✍ منبع: بحارالانوار، ج 8

 

آداب همسرداری فاطمی

قسمت⇦ ششم

‌ استفاده از نام مناسب و القاب زیبا برای خطاب همسر، باعث روابط مثبت و ایجاد محیطی آکنده از صمیمیت می شود و سبب پیدایش زمینه ی عکس العمل و رفتاری، مناسب در طرف مقابل می‌شود.

حضرت علی(ع) فرموده اند:
اجملوا فی الخطاب، تسمعوا جمیل الجواب؛ خطاب هایتان را زیبا کنید تا پاسخ زیبا بشنوید.

تو بعضی خونه ها اسم زن ((ببین)) است

ببین بیا اینجا،، ببین اب بده و..

بعضی خونه ها اسم رو کامل نمیگن

بعضی خونه ها از واژه ((هوی)) استفاده میکنن

یاد بگیریم اینگونه در خانه همدیگر را صدا کنیم👇👇

حضرت امیر وقتی میخواستند حضرت زهرا را صداکنند میفرمودند:

جان علی به فدایت, حبیبتی زهرا, بنت رسول الله و زهراجان.

و جوابی که از حضرت زهرا میشنیدند:

روحم به فدایت علی, ابوتراب, ابالحسن و علی جان.

زیبا صداکردن زن و مرد, بهترین شیوه برای ابراز محبت است و نوعی شخصیت دادن به طرف مقابل است.

📚 منبع:
هاشم رسولی محلاتی، غررالحکم، ص 435.

 

آداب همسرداری فاطمی

قسمت ∞ هفتم

《توجه به ظرایف روحیات همسر》

یکی از عوامل استحکام بخش پیوندهای مودّت میان زن و شوهر این است که طرفین بتوانند حالات و روحیات یکدیگر را درک کنند. شاید هیچ عاملی به اندازه‌ی درک متقابل روحیات در زندگی خانوادگی، نمی‌تواند آرامش‌بخش و سازنده باشد.
《مهمترین عامل و سبب محبت نیز معرفت است و درک روحیه و شناخت ابعاد وجودی همسر، از تجلّیات معرفت به اوست》

فاطمه(س)، علی(ع) را خوب می‌شناخت و بر روحیات او مشرف بود. در شرایطی که دیگران علی(ع) را درک نمی‌کردند و از جلوه‌های رفتاری وی سوء برداشت می‌نمودند، این همسرگرامی وی بود که او را می‌شناخت و برای دیگران رفع ابهام می‌کرد.

 

قسمت ∞ هشتم

《پرهیز از تقاضای نا مقدور》

🔅 در زندگی مشترک، توجه به ظرایف روان‌شناختی که مربوط به روحیه‌ی مردانه یا زنانه است، در رأس مهمترین عوامل مؤثر در استحکام خانواده قرار دارد.
🔅 در زندگی مشترک معمولاً اگر تقاضایی از سوی زنی در برابر همسرش مطرح شود و شوهر قادر بر پاسخ نباشد، نوع خاصی از احساس سرشکستگی را در خود خواهد یافت و این واقعیت روح او را خواهد آزرد!!

حواستون به درخواست هاتون باشه

قسمت ‌~ نهم

‌《سازگاری با همسر》

▪️ یکی دیگر از عواملی که سبب تحکیم خانواده می‌شود، این است که زوجین با یکدیگر توافق و سازش اخلاقی داشته باشند.
مسلم است که وقتی زن و شوهر در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و در جمیع شئون زندگی، با یکدیگر شریک می‌شوند، گاه اختلاف سلیقه‌هایی پیدا می‌کنند.
▪️ برای آن‌که این اختلاف‌ها، اساس زندگی مشترک را خدشه‌دار نسازد و قلب همسران را از هم نرنجاند، باید به فرآیندی جهت سازش و توافق توسل کرد.
در طی این فرآیند، هر یک از زن و شوهر از بعضی امیال، خواست‌ها و سلیقه‌هایشان برای احترام به نظر همسر خود، چشم‌پوشی می‌کنند.

《البته این امر، درباره‌ی وجود دو معصوم(س) با عامه‌ی مردم متفاوت است》

▪️ با این وصف، علی(ع) در این زمینه درباره‌ی همسرش فاطمه (س) می‌فرماید:

《فاطمه(س) مرا به خشم نیاورد و مخالفتی با امر من نکرد و هر وقت نگاهش می‌کردم، تمام غم‌هایم زایل می‌شد》

 

قسمت ~ دهم

《تقسیم کار در خانه‌》

⭐️ یکی از عوامل شادابی و تکامل خانواده تعیین حدود مسؤولیت افراد در خانواده است.

☆ رسول خدا در اولین شب ازدواج علی(ع) و زهرا(س) کارهای آنان را به این شکل تقسیم نمود:
《خمیر کردن آرد و پختن نان و تمیز کردن و جارو زدن خانه به عهده فاطمه(س) باشد و کارهای بیرون منزل از قبیل جمع آوری هیزم و مواد غذایی را علی (ع) انجام دهد》

⭐️ پس از آن بود که حضرت زهرا(س) فرمود: جز خدا کسی نمی داند که از این تقسیم کار تا چه اندازه خوشحال شدم، زیرا رسول خدا (ص) مرا از انجام کارهایی که مربوط به مردان است،‌ بازداشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *