آموزش وردپرس

اهمیت نهج البلاغه در درک قرآن

بسم الله.

مقام معظم رهبری فرمودند : هر کسی نهج‌البلاغه را نمی‌خواند از قرآن خبری ندارد ۱۳۸۸/۰۶/۰۱

خوب باید این موضوع رو در نظر داشته باشیم که پیامبر فرمودند من شهر علمم و علی در آن است و هر کس بخواهد به آن وارد شود باید از در آن وارد شود، میتوان گفت برای درک قرآن نیز باید از این درب وارد شد !
دوم اینکه برخی می گویند نهج البلاغه تفسیر قرآن است ! موضوع را قاطی نکنیم ! امیرالمومنین (ع) خودشون قرآن ناطق و تفسیر قرآن بودند ولی نهج البلاغه که کامل نیست، مجموعه ای از خطباط و نامه های امیرالمومنین (ع) است میشو گفت اگر نهج البلاغه تفسیر کامل قرآن است تفسیر خط به خط آیه های قرآن را دارد ؟ پس نمیشود گقت نهج البلاغه تفسیر قرآن است.
البته دوباره متذکر شوم بنا به فرموده پیامبر هر چی آیه خوب است در مدح ایشان و هر آیه زشتی نیز در وصف دشمن ایشان است.
شاید علتی که این حقیر به اون رسید این است که معیار حق و باطل بودن تفسیر هایی که برای قرآن می نویسند قرآن است ! خوب عده ای زیاد هستند که تفسیر می نویسند، برخی حق می نویسند و برخی بر طبع نفس می نویسند ! انسان کدام را قبول کند ؟ چطور بفهمیم ؟

آقا امرالمومنین فرمودند: ” زشت ترین انسان ها کسانی هستند که … قرآن را بر امیال و خواسته های خود تفسیر تطبیق می دهند و حق را به هوا ها و هوس های خود تفسیر می کنند .” نهج البلاغه خطبه 87

خوب معیار اینکه کدام تفسیر بحق است و کدام تفسیر حق را بیان نکرده است نیاز به آن است که درک صحیح از نهج البلاغه و آشنایی کاملی به نهج البلاغه داشته باشیم .
تولید محتوا : قرارگاه فرهنگی ذکر یک.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *