آموزش وردپرس

از مادران ائمه درس بگیریم

به نام خدا
با سه شخصیت بزرگوار آشنا شدیم : سمانیه مغربیه مادر امام هادی (ع) – نرجس خاتون مادر امام زمان (عج) – فاطمه بنت الحسن مادر امام باقر (ع)
رسیدن به توفیق مادری امام ، خیلی مقام بالایی می خواهد . سمانه مغربیه ، از اهالی کشور مغرب در قاره ی آفریقا بود . چه اتفاقی افتاد که یک چنین شخصیتی از آن طرف دنیا به مقام مادری امام هادی (ع) رسید . باید به این نکته ی مهم توجه داشته باشیم که سمانه مغربیه و همه ی مادران ائمه انتخاب شدند . خدا همیشه و همواره در حال گزینش و انتخاب است . اکنون هم خدا برای یاران امام زمان ، مردم را انتخاب می کند .
اما این بزرگواران چه ویژگی هایی داشتند که به این مقام رسیدند ؟
1-(( ومن یتق الله یجعل له مخرجا ))
اولین عامل تقوا بود . همه ی این بزرگواران تقوای الهی داشتند . بر طبق این آیه اگر انسان تقوا داشته باشد خدا آنها از تاریکی ها ها خارج می کند و به سوی نور هدایتشان می کند .
2-((و یرزقه من حیث لا یحتسب و من یتوکل علی الله فهو حسبه))
خدا به انسان رزق می دهد ؛ هم رزق معنوی و هم رزق مادی . از یک جایی هم این رزق را می دهد که انسان گمانش را هم نمی کند . سمانه ی مغربیه هرگز فکر نمی کرد که روزی به مقام همسری و مادری امام برسد . علامه زکزاکی هرگز فکرش را هم نمی کرد که حرکت او اینقدر در جهان اسلام تاثیر گذار بشود . اما در اثر تقوا خداوند به انسان چنین عنایتی می کند . پس باید در تمام طول زندگی اعتمادمان بر خدا باشد . حضرت نرجس با اینکه اسیر شد و بازار بردگان هم رفت اما چون اعتماد بر خدا داشت و توکل بر خدا داشت کوچکترین تردیدی به خود راه نداد . مثلا وقتی یک کودک را بالا می اندازیم کودک می خندد . چرا که اعتماد دارد و مطمئن است که کسی او را می گیرد و نمی گذارد به زمین بیفتد . اگر قلب انسان مطمئن به خدا بشود هیچ وقت زیر پای انسان خالی نمی شود .(مثل حضرت یوسف(ع)) بیایید باور کنیم که خدای ما خدای خوبی است ، مشکل از ماست که بندگی بلد نیستیم .
اگر می خواهیم که به امام زمان باید از حضرت سمانه و نرجس درس بگیریم و این بزرگواران را الگوی خود در زندگی قرار دهیم .

مروری بر سخنرانی حجت الاسلام غفوری
مورخه 25/1/1395 – هیئت فاطمیون سبزوار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *