آموزش وردپرس

هویت دینی

یکی از مباحثی که نه تنها قشر غیر مذهبی بلکه قشر مذهبی ما هم شدیدا به آن نیاز دارند ، بحث هویت دینی است . خیلی از عضلاتی که امروز در جامعه مشاهده کنیم به خاطر نداشتن همین هویت دینی است . انسان بدون دین مثل یک حیوان است ، چرا ؟ چون هیچ گونه ای برای زندگی خود ندارد . قبل از شروع بحث لازم است با تعریف هویت دینی آشنا شویم و باز قبل از آن لازم است که تعریف هویت  را بدانیم .
هویت آن چیزی است که موجب شناسایی شخص می شود و شخص را از بقیه متمایز می کند . پس هویت دینی با توجه به این تعریف آن چیزی است که موجب شناسایی دین می شود .
اما دین چیست ؟ دین برنامه ی زندگی است . برنامه ای که از طرف خالق ما برنامه ریزی شده است تا به وسیله آن زندگی بکنیم . این برنامه جامع است . فقط برای زندگی عبادی ما نیست . فقط برای زندگی این دنیای ما نیست . جامع است . همه ی جنبه ها در این برنامه گنجانده شده است .
حال چه عواملی باعث میشود که انسان دین گریز شود ؟ چه عواملی باعث میشود انسان از فطرت خود(دین داری) فاصله بگیرد؟
این به خاطر این است که آنقدر در دنیای امروزی به تو گفته اند تو انسانی ، تو دارای حقوق هستی و … که انسان فکر میکند برای خودش کسی هست و در برابر خدا قد علم می کند . این به خاطر تکبر آدمی است . هویت دینی یعنی اینکه باور کنی تو عبدی . هیچی نیستی در برابر خدا . هرگاه انسان برای خود در مقابل شانیتی متصور شود دیگر دستورات او را نمی پذیرد .
همه ی اعمال انسان باید برای رضای خالقش ، خداوند متعال باشد . این خیلی بد است که انسان به یک کار عادت کند . مثلا بگوید من عادت کرده ام هر وقت به دست شویی می روم وضو بگیرم . عادت کرده ام که نماز هایم را اول وقت بخوانم . این انسان را از هویت دینی اش دور میکند . همه ی این کار ها باید برای خدا باشد .
هویت دینی آن چیزی بود که امام حسین(ع) را به گودال قتلگاه کشاند . در آن لحظه های آخر که سیدالشهدا رو به آسمان کرد و فرمود:(( الهی رضا برضاک و تسلیما لامرک )) خدایا منِ حسین به خاطر تو عزیزانم را فدا کردم . به خاطر توجانم را فدا کردم . این یعنی هویت دینی . . .

مروری بر سخنرانی حاج آقا علیمحمدی – هیئت فاطمیون سبزوار
8/2/1395
موضوع : هویت دینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *