آموزش وردپرس

ویژگی های یک پهلوان واقعی

پهلوان واقعی کیست ؟

در زندگی واقعا باید به چه چیز خود بنازیم ؟؟ چه چیز ما رایک پهلوان و قهرمان واقعی میکند ؟به کدام خصلت خود بنازیم ؟ یک عده هستند به علم خود می نازند . اما آیا واقعا علم چیزی است که انسان به آن بنازد ؟ همین که می بیند چند تا کتاب نوشته و یا چند تا کتاب خوانده فکر میکند که دیگر برای خود کسی شده است . در درگاه خدا ثوابی کسب کرده . در حالی که اگر برویم به سیره علما و بزرگان نگاهی بیاندازیم میبینیم که آن ها هرگز اینگونه نبودند .

شخصی خدمت حضرت علامه طباطبایی رسید . گفت:(( آقا دیشب خواب پدرتان را دیدم . از شما شکوه و گلایه داشت . میگفت که چرا محمد حسین ثوابی از ثواب کتاب تفسیرالمیزان را برای من نمی فرستد .)) حضرت علامه رو به آن شخص کردند و فرمودند :((من اصلا فکر نمی کردم که تفسیر المیزان در درگاه خداوند ثوابی داشته باشد !)) طلبه ها یک اصطلاح خیلی جالبی دارند . می گویند :(( در رفع حجب کوش نه در جمع کتب .)) این خیلی جمله ی پرمفهومی است . بدانیم که گاهی وقت ها علم ما ، حجاب می شود برای ما . علم نمی گذارد که به خدا برسیم . شخصی بود خیلی پر مدّعا . چند کتاب به گمان خودش خوانده بود . دیگر فکر کرد برای خود کسی شده است .یک بار همین شخص آمد و گفت :((من به حضرت ابالفضل (ع) خیلی ارادت دارم اما حضرت ابالفضل به اندازه ی من کتاب نخوانده است!!)) ببینید علم آدم ممکن است چگونه حجاب شود برای انسان . آیا چنین شخصی می تواند ادعا کند که من پهلوان هستم ؟ آیا چنین شخصی می تواند ادعا کند که من یک عالم واقعی ام ؟

پهلوان واقعی کیست ؟ کسی که از نظر جسمی خیلی قوی است ؟ کسی که از نظر علمی خیلی قوی است ؟

حال برای اینکه معیار پهلوانی دستمان بیاید به این روایت بسیاز زیبا از پیامبر گرامی اسلام(ص) توجه میکنیم :

خدای عزوجل می فرماید: هرگاه یاد من بر بنده ام غالب شود، خواهش و خوشی او را در یاد خود قرار دهم و چون خواهش و خوشی او را در یاد خود قرار دهم عاشق من شود و من نیز عاشق او گردم و چون عاشق یکدیگر شدیم حجاب میان خود و او را بردارم و عشق خود را بر جان او چیره گردانم، چندان که مانند مردم دچار سهو و غفلت نمی شود، سخن اینان سخن پیامبران است، اینان براستی قهرمانند .

آری اگر شان غالب انسان به یاد خدا بودن باشد ، یعنی انسان نماز بخواند ، قرآن بخواند ، به فکر خدا باشد و . . . دیگر از فرستادن ذکر صلوات لذت می برد . با گفتن ذکر الحمد لله رب العالمین جان و دلش صفا می یابد . در اذن دخول حرم ائمه می خوانیم : فتحت باب فهمي بلذيذ مناجاتهم . یعنی چه ؟ یعنی اگر رفتی حرم امام رضا (ع) ، دیدی از مناجات کردن با حضرتش ، از خواندن قرآن ، خواندن زیارت جامعه و امین الله و …. لذت می بری بدان که به تو اذن دخول داده اند . خواب پس اگر می خواهیم در رفع حجاب بکوشیم ، باید بزرگترین حجاب یعنی خودمان را از سر راه برداریم . اگر خومان را از سر راه برداشتیم گناهانمان نیز متعاقبا از سر راه کنار می روند . بعضی حجاب ها هم نورانی اند . همه کارهای ما باید برای خدا باشند . نکند ما برای هیئت به هیئت می رویم . این اشتباه است . باید برای خدا به هیئت برویم . نکند برای صف اول به نماز جماعت می رویم . خدا انشا… همه ما را جزو قهرمانان واقعی قرار دهد .

……………………………………………………………………………………..

مروری بر سخنرانی حجت الاسلام محمد اسماعیل زاده 5/3/1395 – هیات فاطمیون سبزوار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *