آموزش وردپرس

چرا فقط به امام حسین علیه السلام و امیرالمومنین علیه السلام ثار الله گفته می شود؟

شرح شبهه :ببینید لقب ثار الله( خون خواهش خداست) برای 2 معصوم ( امیر المومنین علیه السلام و امام حسین علیه السلام ) استفاده می شود علت چیست و چرا برای دیگر معصومین استفاده نمی شود ؟

پاسخ اجمالی : ثار الله فقط به دو معصوم یعنی امیرالمومنین علیه السلام و امام حسین علیه السلام گفته میشود و لقب این دو معصوم است و سایر معصومین از این لقب برخوردار نیستند ،

حسين(ع) اى خون خدا و پسر خون خدا گفته مى شود با اين كه همه امامان شهيد شده اند؟
السَّلامُ عَلَيْكَ يا ثارَ اللَّهِ وَ ابْنَ ثارِهِ وَ الوِتْرَ المَوْتُورِ؛ سلام بر تو اى خون خدا و فرزند خون او سلام بر تو اى يگانه دوران، [ثار: مخفّف ثائر، به معناى خون و طالب خون است. حسين خون خدا و يگانه دوران؛ آرى! او خون خدا و فرزند خون خدا است. على(عليه السلام) كه ثاراللّه است، فرزندى به نام حسين(عليه السلام) دارد، (درباره معناى «ثاراللَّه» پنج احتمال گفته شده، كه به نظر نگارنده آن چه در متن آمده است، از همه آن ها پوياتر است؛ شفاء الصّدور فى شرح زيارة العاشور، ص 228. هر چند معناى منتقم نيز زيباست. همان گونه كه مرحوم ابن قولويه در زيارت هفدهم و بيست و سوم امام حسين(عليه السلام) اين فقره را نقل مى كند: وَ اِنَّكَ ثارُ اللَّهِ فِى الأَرضِ وَ الدَّمُ الَّذى لا يُدرِكُ تَرَتَهُ أَحَدٌ مِن أَهلِ الأَرضِ وَ لا يُدرِكُهُ اِلاَّ اللَّهُ وَحدَهُ ، (كامل الزيارات، ص 368 و ص 406). خدا موجود مادّى نيست كه داراى جسم و بدن باشد و دستگاه گوارش و مركز پالايش خون داشته باشد، ليكن اين تعبير از باب تشبيه معقول به محسوس است؛
يعنى همان گونه كه نقش خون در بدن آدمى نقش حياتى است، بود و نبودش، مرگ و زندگى او را رقم مى زند، وجود مقدّس امام على و امام حسين(عليهما السلام) نزد خدا و در دين او چنين نقشى دارند كه اگر على(عليه السلام) نبود، اسلام نبود و اگر حسين(عليه السلام) نبود، اسلام و تشيّع نبود.
و امام حسين(عليه السلام) يكّه تاز اين ميدان است و كسى چنين وصفى ندارد، حتّى پدر بزرگوارش. زيرا پدرش گرچه ثارالله است، ولى «ابن ثار الله» نيست. تنها كسى كه اين دو فضيلت را ويژه خود ساخته است، امام و سالار شهيدان حسين بن على(عليهما السلام) است. آرى! تا ياد و نام سيّدالشّهدا(عليه السلام) زنده و بر سر زبان ها است، تا عشق حسين(عليه السلام) در دل ها مى تپد، تا آتش محبت و ولايت او در قلوب انسان ها مشتعل است، تا فرياد «يا حسين» بر بلنداى آسمان ها و زمين طنين انداز است، نام و ياد خدا زنده و پايدار است. چون او همه هستى خود را در راه خدا انفاق و ايثار كرد، سيماى ننگين رياكاران و تحريف گران زمان را آشكار كرد و نقاب از چهره زشت آن ها برداشت و اسلام ناب نبوى و علوى(عليهم السلام) را بر مردم نماياند. هم چنين در زياراتى كه امام صادق(عليه السلام) به عطيه آموخت، آمده است: و انك ثارالله فى الارض من الدم الذى لا يدرك ثاره من الارض الا باوليائك ، (بحارالانوار، ج 98، ص 148، 168 و 180). شدت همبستگى و پيوند سيدالشهداء با خدا به نحوى است كه شهادتش همچون ريخته شدن خونى از قبيله خدا مى ماند كه جز با انتقام گيرى و خون خواهى اوليا خدا تقاص نخواهد شد، (فرهنگ عاشورا، جواد محدثى، ص 125). ج – و البته معنای جامع دیگری در این لقب نهفته است. ثارالله یعنی کسی که خون‌ بهای او، خداوند متعال است. خداست که انتقام خون او را می‌ گیرد و فقط خداست که می‌ تواند اجر خونی که در راهش ریخته شده است را بپردازد

نتیجه گیری زیرا امام حسین علیه السلام آنچه داشت در را ه خدا داد و برای پیروزی دین خدا حتی خواست که زن و فرزندش نیز اسیر باشند و واقعه عاشورا سرنوشت اسلام را رغم زدبه گونه ای که کششی مسیحی میگوید اگر حسین علیه السلام از ان مابود در هر شهر ی ؛ بر هر روستایی؛ بر هر بامی پرچمی بر می افراشتیم و به نام حسین برای مسیحیت تبلیغ میکردیم (امام حسین در اندیشه مسیحیت انتوان بارا ) بله واقعا محرم و نام اباعبدالله بیشترین طرفداران را درتمام جهان خصوصا شیعیان دارد همه ائمه نو رواحدند ولی امام حسین کشتی نجات امت است و به خاطر این اهمیت ویژه مانند خون است در بدن اسلام که اگر نباشند این بدن میمیرد .

انتقام خون : در بالا بیان شد که خداست که انتقام خون امام حسین علیه السلام را می‌ گیرد و در دعاها و احادیث مکررا آمده است که پس از ظهور حضرت صاحب الزمان روحی بفداه دوران رجعت می رسد و انتقام خون معصومین توسط جانشین خدا در زمین گرفته خواهد شد. حال چرا جانشین ؟

شبهه که ایجاد میشود این است که میگوییم خون خواهش خداست نه امام زمان عجل الله ، پاسخ این است اولا امام زمان جانشین خدا در زمین است، دوما ما برای برخی کار های حقوقیمان وکیل میگیریم تا وکیلمان حق مارا از قاتل یا … بگیرد ، این هم همین مصداق است که خدا جانشین خود را برای انتقام خواهد فرستاد .

در واژگان عرب اگر کسی به قتل برسد و ورثه او (مثلا فرزندی که نامش محمد است) پیگیر خون او یا به تعبیر درست تر خون خواه او باشد به فرد گفته میشود : ثار محمد ، اما از جایی که خون خواه اباعبدالله و امیرالمونین علیه السلام خود خدا هست لذا گفته میشود ثار الله پس منقم خون امام علی علیه السلام و امام حسین علیه السلام طبق تعریفی که بالا کردیم بهتر است در معنی کردن واژه ثار الله نگوییم خون خدا ، بگوییم کسی که خونخواهش خداست که به واسطه حضرت حجه عجل الله تعالی فرجه الشریف ان شا الله انتقام گرفته خواهد شد .

 

منبع : سایت فرهنگی اخلاقی ذکر یک .

نوشته شده و ویرایش توسط محمد حکم آبادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *