آموزش وردپرس

عناب

عناب چيست و چه خواصي دارد؟

عناب يکي از داروهاي گياهي است که داراي فوايد بسياري مي باشد ، آيا از اين فوايد اطلاعي داريد؟

عناب درختچه اي است متوسط با برگ هاي کشيده و ريز كه در زمستان برگريز مي شود. منشا اين گياه به چين و آسيا بر مي گردد، گرچه بعد ها به طور نامعلومي پراكنده شده و امروز در بخش هاي گسترده اي از نقاط مختلف زمين ديده مي شود .

ويژگيهاي ميوه عناب

ميوه گياه که همان عناب ناميده مي شود خوراكي است.عناب درشكل ظاهر بيش از 2 يا 3 سانتيمتر درطول است.وقتي ميوه عناب نارس است لغزان وسبز است و طعمي شبيه سيب دارد . هسته آن نيز سخت و مخروطي شكل است.

هنگامي كه ميوه مي رسد به رنگ زنگ زدگي يعني قرمز تيره برمي گردد.و سپس چروكيده مي شود.اين ميوه در ظاهر شبيه به خرماست بنابراين عناب خرماي قرمز نيز ناميده مي شود. عناب ( خرماي چيني ) نيز ناميده مي شود .

خواص دارويي عناب

خواص دارويي عناب مدتها ي طولاني است كه شناخته شده است. مردمان كشورهايي مانند چين و كره عناب را به عنوان داروي سنتي كه مبناي گياهي دارد بكار مي برند. اين ميوه با خواص تخفيف استرس مطرح شده است.

پودر ميوه عناب براي آرامش اعصاب و اضطراب به كار برده مي شود. ميوه عناب خون را تصفيه وسموم را از سيستم بدن دفع مي كند.عناب پوست را روشن ميكند ، مانع مشكلات قلبي مي شود و احساس آرامش مي دهد.خواص آنتي اكسيدان عناب همچنين به جلوگيري از سرطان كمك مي كند.

البته به ياد داشته باشيد که اين ميوه علاوه بر اينکه خون را تصفيه ميکند موجب ازدياد ويتامين k ميشود يعني خون را سفت ميکند و مصرف زياد آن براي افرادي که دچاز غلظت خون هستند توصيه نمي‌شود.

جوشانده برگ عناب اغلب براي تسكين وعصاره آن براي درمان گلودرد به كار مي رود.

استفاده از مغز ميوه در بريدگي ها و زخمها موجب تسريع در بهبودي آنها مي شود .

مخلوط عناب با فلفل و نمك در بيماران مبتلا به سوءهاضمه و حتي بيماري هاي صفراوي سودمند است . عناب خشك رسيده به عنوان ملين عمل مي كند.دانه عناب خاصيت داروي مسكن را دارد .

اگر با كره خورده شود از حالت تهوع و استفراغ جلوگيري مي كند. مصرف آن در دوران بارداري به كاهش دردهاي شكمي معروف است. ضمن اينکه در کاهش دردهاي روماتيسمي نيز مفيد است .

عناب به شکل گلچين شده ، خشك شده و آب نباتهايي با اسانس عناب و به عنوان خوراكي يا همراه با چاي عصرانه در بريتانيا صرف مي شود. در رنگهاي سياه و قرمز موجود است .شكل دود داده عناب طعم آن را افزايش مي دهد.

شربت شيرين ميوه عناب دركشورهاي كره ، تايوان و چين به طور عموم در دسترس مردم است.عناب كنسرو شده و همچنين چاي با طعم عناب به طرز گسترده اي مورد استفاده قرار مي گيرد.

در برخي مناطق نيز ميوه عناب براي تهيه سركه نيز کاربرد دارد. دربرخي قسمتهاي جهان مردم شربت عناب را نيز مي نوشند.

ضمن اينکه در آفريقا از اين ميوه در تهيه كيك استفاده مي شود. اما كاربرد عناب در ايران ، هندوستان و پاكستان بيشتر به صورت ميوه خشک شده است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *