آموزش وردپرس

مقاله ویژه دوست یابی

بسم الله الرحمن الرحیم .

امیرالمومنین(ع)  فرمودند:
«کسی‌ که‌ دوست‌ پاک ‌ضمیر خود را که‌ برای‌ خدا با وی‌ دوستی‌ داشته‌ از دست‌ بدهد مثل‌ این‌ است‌ که‌ شریفترین‌ اعضاء بدن‌ خود را از کف‌ داده‌ است‌».
یا فرمود:
«کسی‌ که‌ رفیق‌ احمق‌ دارد همواره‌ در رنج‌ و ناراحتی‌ است‌».
خوب این دوست خوب و دوست بد چه ویژگی هایی دارند ؟ این دوست خوب چه ویژگی هایی داشته که شده شریفترین‌ اعضاء بدن‌ یا دوست بد چه ویژگی هایی دارد که انسان را همواره‌ در رنج‌ و ناراحتی‌ قرار میدهد.

رسول خدا می فرمایند : اَلجَليسُ الصّالِحُ خَيرٌ مِنَ الوَحدَةِ، و َالوَحدَةُ خَيرٌ مِن جَليسِ السّوءِ؛
هم نشين خوب، از تنهايى بهتر است و تنهايى از هم نشين بد بهتر است. 
امالى(طوسى) ص535

پیامبر اکرم‌(ص) در اهمیت‌ و نقش‌ دوست‌ در شکل‌گیری‌ شخصیت‌اعتقادی‌ و رفتاری‌ آدمیان‌ فرمودند:
«روش‌ آدمی‌ بر طبق‌ مذهب‌ و سیره دوست‌ صمیمی‌ و رفیق‌ دلبندش‌خواهد بود».
خوب در جامعه هم میبینیم ! اکثر انسان ها شبیه دوستانشون میشن، کسی دور و برش هیچ دوست نماز خونی نداره احتمال اینکه نماز بخونه خیلی کمه ، ولی اگر بخونه هم خیلی اجر میبره ولی بیشتر در معرض حمله شیطانه ، اما انسانی که همه دوستانش نماز خوان هستند مسلما گرایش به نماز پیدا میکند، اگر دوستانمان خدایی باشند با اخلاص باشند ما هم سیره مان با اخلاص آویخته میشه،
آيت الله مجتهدي تهراني :اولين عملي که باعث خوب شدن کار و بار انسان مي شود، “راضي نگه داشتن پدر و مادر” است.
دومين عمل “نماز اول وقت” است. نماز اول وقت در اينکه کارتان خوب شود موثر است. کساني که به هر دري مي زنند ولي کارشان درست نمي شود براي اينست که نماز اول وقت نمي خوانند.جوانها به شما توصيه مي کنم اگر مي خواهيد هم دنيا داشته باشيد و هم آخرت، نماز اول وقت بخوانيد.
و سوم عمل همنشینی اثر دارد…(دوست خوب) زغالهای خاموش را، کنار زغالهای روشن میگذارند تا روشن شود…
ما هم اگر کنار کسانی بشینیم،که روشنند و نورانیت و حرارتی دارند،ما هم نورانیت و حرارتی میگیریم…
ماهم مثل زغال خاموشیم. یکی از حرفهای جانسوز اهل جهنم این است:”یا ویلتی لیتنی لم اتخذ فلانا خلیلا” (سوره فرقان آیه28)
وای برمن…ای کاش با فلانی رفیق نبودم و با او نمی نشستم، او تاریک بود و مرا مثل خود تاریک کرد.

آیت الله العظمی بهجت(رحمة الله علیه) : با كسي نشست و برخاست كنيد كه همين كه او را ديديد به ياد خدا بيفتيد، به ياد طاعت خدا بيفتيد، نه با كساني كه در فكر معاصي هستند و انسان را از ياد خدا باز مي دارند.

پيامبر صلى الله عليه و آله : مَن اَرادَ اللّه  بِهِ خَيرا رَزَقَهُ اللّه  خَليلاً صالحِا؛

هر كس كه خداوند براى او خير بخواهد، دوستى شايسته نصيب وى خواهد نمود. نهج الفصاحه ص776 ، ح 3064
یک توضیح بدهم  علامه حسن زاده آملی می فرمایند :<< 
رزق کلمه ای است بسیار فراتر از آنچه مردم می دانند.  آیا می دانی نمازت ، رزقی است از سوی خداوند؟ چه بسا خیلی از انسان ها نماز نمی خوانند !

اذکاری که صبح و شام می خوانی رزق است.یا زمانی که خواب هستی سپس ناگهان بیدار می شوی ، به تنهایی و بدون زنگ زدن ساعت بیدار می شوی و نماز می خوانی رزق است چون بعضی ها بیدار نمی شوند .

زمانی که با مشکلی رو به رو می شوی ، خداوند صبری به تو می دهد که چشمانت را از آن بپوشی . این صبر ، رزق است. زمانی که در خانه لیوانی آب به دست پدرت می دهی. این فرصت نیکی کردن ، رزق است. گاهی اتفاق می افتد که در نماز حواست نباشد ، ناگهان به خود می آیی و نمازت را با خشوع می خوانی. این تلنگر ، رزق است.یکباره یاد امام زمانت می افتی و سلامی به ایشان هدیه می کنی و دلت حسابی تنگ می شود … رزق واقعی این است !!!

رزق خوبی ها ؛ نه ماشین ، نه درآمد . اینها رزق مال است که خداوند به همه ی بندگانش می دهد. اما رزق خوبی ها را فقط به دوستدارانش می دهد.>>
خوب چه بسا ما هم که طلب رزق میکنیم از خداوند طلب دوست خوب کنیم ، بهترین نعمت ها دوست خوبه ، رزق واقعی دوست خوبه دوستی که نگاهش میکنی یاد خدا بیوفتی ، دوستی که حرارت داشته باشه ، نورانیت داشته باشه.
ببینید خداوند صفات عالیه دارد ، گاهی وقت ها انسان ها مهربانند ، بخشنده اند، اینها شاید یک هزار در هزارم مهربانی خدا درونشان تجلی کرده باشه که روزی اش شده . صفات خدا مثل رحمان ، رحیم ، نور ، قدوس ، جود ، جبروت ، عظیم ، حق خوب یکی از این صفات خداوند هم رفیق هست؛ هو الرفیق ،پس کسی که رفیق خوبیه خدا روزی اش داده ، و بهترین و کامل ترین رفیق خداست .
در ترک بسیاری از گناه ها دوست خوب تاثیر داره ، دوستی که نه بگه ، نه بگه چون رضای خدا ملاکشه نه رضای بنده خدا خیلی از دوست های با معرفت ما خیلی بی معرفتند ، اسمشون با معرفته چون هر چی گفتیم و هر وقت گفتیم گفته باشه ، نه نیورده ! با معرفته …
باید تعریف درستی از معرفت داشته باشیم به نظر این حقیر دوست خوب دوستی است که معرفت داشته باشه، معرفت به معنای اینکه شناخت ، شناخت خدا ، شناخت حق ، شناخت راه مستقیم معرفت از نظر لغوی یعنی شناخت ، مطلع بودن ، ایمان قلبی که در زیارت معصومین داریم عارفاً بحقه ، یعنی حق معصوم رودرک کرده باشه، خوب طبق این تعریف اگر کسی معرفت به خدا داشت دوست خوبیست ،
کسی که معرفت به خدا داشته باشه وظیفه شناسه، گاهی وقتها باید به خاطر رفیقت از نماز جماعتت بزنی ، باید بخاطر رفیقت از نماز اول وقتت بزنی ، باید وظیفه شناس باشی بدونی کجا باید رفیقتو بگی بریم نماز ، کجا باید به رفیقت امر معروف کنی ، کجا باید نهی از منکرش کنی، بیشتر ما مشکلمون اینکه وظیفمون رو نمیدونیم ، پدر و مادرمون منتظرمونن، دلواپسمونن ما داریم به امورات مستحبی دیگه میپردازیم ، میفرمایند وای به روزی که مستحبات از در بیاد واجبات از پنجره بره بیرون . پس مشکل اینکه ما باید بدونیم رضای خدا در چیه ، و رضای خدا اولویت اموراتمون باشه .
امام على عليه السلام : خَيرُ اِخوانِكَ مَن دَعاكَ اِلى صِدقِ المَقالِ بِصِدقِ مَقالِهِ وَ نَدَبَكَ اِلى اَفضَلِ العمالِ بِحُسنِ اَعمالِهِ؛

بهترين برادرانت (دوستانت)، كسى است كه با راستگويى اش تو را به راستگويى دعوت كند و با اعمال نيك خود، تو را به بهترين اعمال برانگيزد. تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص417 ، ح9535

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *